Regulamin                    
HISTOLOGIA Z EMBRIOLOGIĄ  Kierunek lekarsko-dentystyczny

1. Ćwiczenia w Katedrze i Zakładzie Histologii, Embriologii i Cytofizjologii  UM w Lublinie rozpoczynają się punktualnie o wyznaczonej godzinie według harmonogramu zajęć. Studenci obowiązani są posiadać: biały fartuch, obuwie zamienne lub ochraniacze.
2. W trakcie ćwiczeń studenci oglądają preparaty mikroskopowe i omawiają z asystentem zagadnienia objęte tematem ćwiczenia. Obowiązkowe jest posiadanie zeszytu do ćwiczeń z przedmiotu.
3. Obecność na ćwiczeniach, seminariach i wykładach jest obowiązkowa, zgodnie z regulaminem studiów.
4. Uczestniczenie w zajęciach odbywa się zgodnie z zasadami dotyczącymi przestrzegania reżimu epidemiologicznego.
Seminaria i ćwiczenia:
Zaliczenie przedmiotu ma miejsce po zakończeniu cyklu ćwiczeń wynikającego z programu nauczania. Zaliczenie przedmiotu Histologia z embriologią odbywa się na podstawie:
a) zaliczenia wszystkich ćwiczeń i osiągnięcia minimum punktowego (zgodnie z systemem punktowym nauczania przedmiotu przedstawionym w sylabusie)
b) zaliczenia wszystkich kolokwiów i osiągnięcia minimum punktowego (zgodnie z systemem punktowym nauczania przedmiotu)
c) zaliczenia kolokwiów praktycznych
d) zaliczenia seminariów
e) obecności na ćwiczeniach
f) pozytywnej oceny postawy studenta dokonanej przez osoby prowadzące ćwiczenia w trakcie obu semestrów.
5. Nieobecności nieusprawiedliwione:
W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej w semestrze na zajęciach prowadzonych w formie seminariów, ćwiczeń lub zajęć praktycznych student nie może uzyskać zaliczenia przedmiotu.
6. Nieobecności usprawiedliwione:
Student może mieć co najwyżej trzy (3) nieobecności usprawiedliwione  w czasie całego cyklu nauczania przedmiotu (łącznie I i II semestr).
W przypadkach losowych, których skutkiem jest większa liczba usprawiedliwionych nieobecności o kontynuacji nauki decyduje Kierownik Katedry.
Usprawiedliwienie nieobecności stanowią:
a) zaświadczenie lekarskie
b) zaświadczenie Dziekana lub Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki (nieobecność ta nie jest wliczana do limitu nieobecności usprawiedliwionych)
Usprawiedliwienie na podstawie zaświadczenia lekarskiego  student przedstawia w ciągu 7 dni od zaistniałej nieobecności. W okresie późniejszym nie będą one honorowane.
W przypadku nieobecności studentowi przysługuje możliwość zaliczenia testu ćwiczeniowego na następujących po nieobecności ćwiczeniach lub w terminie uzgodnionym z osobą prowadzącą ćwiczenia.
7. Brak zaliczenia przedmiotu histologia z embriologią dotyczy studentów, którzy:
a) przekroczyli liczbę nieobecności
b) nie osiągnęli wymaganej do zaliczenia ilości punktów
c)uzyskali negatywną ocenę dotyczącą postawy dokonaną w kwestionariuszu oceny w trakcie obu semestrów.
8. Zaliczenie przedmiotu w przypadku  braku osiągnięcia minimum punktowego:
Studenci, którzy po przystąpieniu do wszystkich testów ćwiczeniowych i kolokwiów w danym semestrze nie osiągnęli minimum punktowego mają możliwość zaliczenia treści programowych przystępując do zaliczenia całego semestru w formie testu lub odpowiedzi ustnej.
9. Ocena postawy studenta jest dokonywana w każdym semestrze przez osobę prowadzącą ćwiczenia. Ocenie podlega aktywność na ćwiczeniach, współpraca z osobą prowadzącą ćwiczenia oraz innymi studentami, jak również kultura osobista. Za aktywność w czasie ćwiczeń nauczyciel akademicki może przyznać 2 punkty dodatkowo za dane ćwiczenie. W przypadku rażąco negatywnego zachowania student może zostać oceniony negatywnie.
10. Egzamin z przedmiotu Histologia z embriologią:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu końcowego jest zaliczenie obu semestrów zgodnie z Systemem punktowym nauczania Histologii. Semestr I (zimowy) kończy się zaliczeniem z oceną, która zależna jest od ilości zgromadzonych punktów. Semestr II (letni) kończy się zaliczeniem bez oceny.
Egzamin składa się z dwóch części: egzaminu praktycznego oraz egzaminu  teoretycznego, który ma formę testu jednokrotnego wyboru. Warunkiem przystąpienia do egzaminu teoretycznego jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu praktycznego. Uzyskanie negatywnej oceny z egzaminu praktycznego skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej w I terminie egzaminu oraz koniecznością zdawania całości egzaminu w I terminie poprawkowym w sesji poprawkowej. Warunkiem zdania egzaminu teoretycznego jest uzyskanie 60% poprawnych odpowiedzi. Warunkiem zdania egzaminu praktycznego jest przedstawienie 6 prawidłowych rozpoznań z zestawu 9 preparatów histologicznych i 1 elektronogramu.
Egzaminy poprawkowe maja formę egzaminu ustnego (odpowiedz na 5 losowych pytań obejmujących poszczególne działy – histologii i embriologii).
11. Wynoszenie z sal ćwiczeniowych mikroskopów lub ich części, jak również preparatów jest zakazane.
12. Wykonywanie zdjęć preparatów mikroskopowych będących własnością Katedry i Zakładu Histologii, Embriologii i Cytofizjologii za pomocą aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych jest zabronione.
13.  Korzystanie z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie ćwiczeń jest niedozwolone, w trakcie tych zajęć studenci są proszeni o ich wyłączenie.
14. Pracownicy Katedry nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy osobiste pozostawione na terenie Zakładu.
15. Wszystkie skargi i wnioski studenci mogą składać w formie pisemnej lub ustnej (protokół) do Kierownika jednostki.

Literatura podstawowa:
1.Histologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii. Redakcja: Maciej Zabel. Wydawnictwo: Elsevier Urban & Partner Wrocław 2019 (od 2013) rok.
2.Embriologia i wady wrodzone. Od zapłodnienia do urodzenia. K. L. Moore, T.V.N. Persaud, M.G. Torchia. Wydawnictwo: Elsevier Urban & Partner Wrocław 2021 (od 2013) rok.
Literatura uzupełniająca:
1.Histologia i embriologia jamy ustnej. Perspektywa kliniczna. Redakcja: Paweł Włodarski.
Wydawnictwo: Elsevier, Wrocław 2018 rok.

Program zajęć

System oceny punktowej


Powrót